0216 494 07 74
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

PVC Zemin Kaplama Uygulaması

22 Nisan 2019
225 kez görüntülendi
PVC Zemin Kaplama Uygulaması

PVC Zemin Kaplama Uygulaması,PVC maddesi birçok alanda kullanıldığı gibi zeminlerde kullanılmaktadır. PVC zemin kaplama geniş bir kullanım alanı sunması ve birçok avantajı bünyesinde barındırması sayesinde çok fazla tercih edilmektedir. PVC zemin ürünleri PVC(polivit klorür) malzemenin asbest lifleri, birtakım dolgu malzemeleri ve renklendiricilerle karıştırılması ile üretilmektedir.

PVC Zemin Kaplama Çeşitleri;

PVC zemin kaplamaları anti-bakteriyel özelliğe sahiptirler ve bu nedenle canlı organizmalara ev sahipliği yapmazlar. Bu nedenler ile hastaneler, sağlık ocakları, röntgen odaları, kamu kuruluşları, anaokulları, oteller ve spor salonları gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Hem göze hem kulağa hitap etmektedirler. PVC zemin kaplamalarının bir diğer önemli özelliği ise anti statik olması yani statik elektriğin birikmesini önlemesidir. Bu özellik elektrikle çalışan cihazların bulunduğu ortamda kullanımını etkin hale getirmektedir.

PVC zemin kaplamaları bu özellikleri ile homojen, heterojen, akustik ve kondaktif şeklinde sınıflandırılabilir.

Homojen zemin kaplamaları, uygulanması oldukça kolay, ekonomik ve dayanıklı zemin kaplamalarıdır. Şık, doğal ve dekoratif olan bu kaplamalar trafiğin yoğun olduğu sosyal alanlar için uygulanan zemin kaplamalarıdır. Sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahiplerdir. Anti-bakteriyel özelliği ve kolay temizlenebilir oluşu sebebiyle bu zemin kaplamaları evlerde de oldukça fazla tercih edilmektedir

Heterojen zemin kaplamaları, iki veya daha fazla kattan oluşan genellikle 2 mm kalınlığında olan PVC zemin kaplamalarıdır. Heterojen zemin kaplamaları estetik ve fonksiyonelliği bünyesinde barındırmaktadır. Ortama kattığı estetik görüntü kullanıcılara ferah bir ortam sunmaktadır. PVC zemin kaplamalarının yüzeyi PUR tekniği ile oluşturulmaktadır.

Akustik zemin kaplamaları, zeminde oluşan gürültünün azaltılması için tercih edilen bir üründür.

Akustik PVC kaplamalarda ses emici maddeler kullanılmaktadır. Ayrıca darbe emici özelliği bulunan bu ürünler oyun alanlarında, spor salonlarında ve hastanelerde kullanılmaktadır.

 

Kondaktif zemin kaplamaları, statik elektriğin insan ve cihazlara olan etkisini en aza indirgeyen bu kaplama çeşidi elektrik direnci yüksek olan ortamlarda tercih edilmektedir. Fabrikalar, hastaneler ve okullarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

PVC Zemin Kaplama Uygulaması 

PVC zemin kaplama  hemen her yüzeye birçok farklı desen ve renkte kolaylıkla uygulanabilmektedir. PVC zemin kaplaması yapılmadan önce ihtiyaç duyulan şey zeminin temiz, kuru ve düz olmasıdır. PVC zemin kaplamaları su geçirmez özelliğe sahip olduğundan zeminin kuru olduğundan emin olunması oldukça önemlidir. Ayrıca kaplama yapılacak zeminde bombe, eğim ve çatlak olmaması gerekmektedir. PVC kaplama uygulamalarında ortam sıcaklığı da önemli bir etkendir. Ortam sıcaklığının 18 ile 22, zemin sıcaklığının ise 12 ile 18 derece aralığında olması uygun görülmektedir. Kaplama yapılacak zeminin uygunluğundan emin olunduktan sonra uygulama işlemine geçilmektedir.

PVC zemin kaplamaları rulo veya karo döşeme levhaları şeklinde uygulanabilmektedir.PVC Zemin Kaplama Uygulaması yapılacak zemine astar ve şap düzgün şekilde uygulanmalıdır. Uygulanan şap tam anlamıyla kurumalı, üzerinde toz ve kir bulunmamalıdır. Zeminde pürüzler varsa bir kat daha şap uygulanmalıdır.
Sonraki adım olarak zemine PVC zemin kaplama yapıştırıcısı uygulanır ve istenilen süre kadar beklenir. Bu işlemlerden sonra PVC zemin malzemesi zemine yerleştirilmeye hazırdır. PVC kaplama malzemeleri esnek ve sert olmak üzere iki çeşittir. Zemine uygulanacak olan malzeme sert ise öncesinde ısıtma işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir. Seçilen malzeme desensiz bir ürün ise köşelerden başlanarak tamamlanabilmektedir ancak seçilen ürün desenli ise uygulama desen yoğunluğuna ve şekline göre yapılmaktadır.

Zemin kaplama uygulamanız bitmiş fakat üzerinde şişmeler ve kabarcıklar gözleniyor ise bu hatalı işçilik kaynaklı bir problemdir. Bu yüzden PVC zemin kaplamalarının işinin uzmanı kişilerce yapılması uygulamanın önemli noktalarından birini oluşturmaktadır.

PVC zemin kaplamalarının temizliği kuru ve ıslak paspaslama ya da vakumlama şeklinde yapılabilmektedir. Aşınma süresi uzun olan PVC zemin kaplamalarında 10-20 yıl süre ile solma ve yıpranma olmamaktadır. Bu takım durumlarda ise cilalama yöntemi ile zemin eski görünümüne kavuşturulmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Hemen Ara
Yol Tarifi