0216 494 07 74
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

SELF LEVELİNG ŞAP

15 Nisan 2019
281 kez görüntülendi
SELF LEVELİNG ŞAP

Döşeme şapı, çimentolu malzemelerden ve uygun bir karışım tasarımına dayanan kum harmanından oluşur ve döşeme şapının yüzeyine tanıtılan zemin kaplaması için düz bir yüzey sağlamak için uygulanır.Kolay uygulanabilirliği nedeniyle tercih edildiği gibi dayanıklılık yönünden de profesyoneller tarafından son zamanlarda çokça kullanılmaktadır. Uygulama kolaylığı zaman açısından tasarruf sağlar. Bir ekip bir gecede altı yüz metrekare alan kaplayabilir.

Ayrıca uygulama sonrası çok kısa bir süre içinde (üç- dört saat sonra) üzerinde yürünebilir hale gelmektedir.

Çevreye duyarlılığın arttığı son günlerde, toksik özelliği olmadığı, az çimento içerdiği ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıldığı için çevreci özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

Yüzeyin durumuna ve ihtiyacına göre uygulama kalınlığı belirlenir. Yüzeyin bazı yerlerinde daha kalın şekilde yayılım gösterirken teraziye getirmek için bazı yerlerde daha ince olarak yayılım gösterir. Bu bağlamda, 1 mm’ den başlayan uygulama kalınlığı 6 mm’ ye kadar çıkabilmektedir. Dayanıklılığı artırılmış, tozumayan, çatlamayan,  kokusuz, sağlıklı bir malzemedir. Bu özelliğinden dolayı hastane zeminlerinde bile güvenle kullanılır.

Self leveling şap nasıl uygulanır?

Yüzey hazırlığı: uygulama öncesinde yüzeyin yabancı maddelerden ve kalıntılardan temizlenmiş olması gereklidir. Yüzeyin sert ve dayanıklı malzemeden üretilmiş olması şarttır.

Self leveling şap uygulanması öncesinde, zemin astarı ile tek kat astarlama uygulaması yapılmalıdır.

Hazırlama :  Kendiliğinden  yayılma özelliğine sahip olan self leveling  şap , kullanım öncesinde sağlam bir mikserle homojen hale gelene kadar karıştırılır.  Genellikle yirmi beş kilogramlık ambalajlar halinde satılan harç karışımı altı-altı buçuk litre temiz  su , yani ; 4 ‘te 1 oranında sulandırılarak iyice karıştırılır. Bu oran kısmi uygulama yapılacaksa mutlaka dikkate alınmalıdır. Önce sıvı,  yani temiz su kovaya konulur. Kuru malzeme de yavaş yavaş yedirerek en az 3 dakika karıştırıcı yardımıyla karıştırılarak homojen hale getirilir. Self leveling şap artık uygulamaya hazırdır.

Uygulama:   yapılan hesaplamalara göre; 1m2 alan ve 1 mm uygulama için 1,5 kg self leveling şap kullanmak doğru miktar olacaktır.

Homojen hale getirilmiş ve doğru miktarda hazırlanmış olan karışım yabancı maddelerden ve yağdan arındırılmış zemin üzerine dökülür. Mala veya rulo yardımıyla dikkatlice yayılır. İçinde hava kabarcığı kalmasını önlemek için kirpi rulo kullanmak akıllıca bir seçim olur.

Uygulamadan hava şartlarına göre kuruma süreci vardır 1 veya 2 gün sonra üzerinde yürünebilir, sonra ise halı,  ,pvc zemi vb. her türlü kaplama malzemesi uygulanabilir.

Başarılı Bir Şap Döşemesi Nasıl Yapılır?

  • Doğru ve uygun şap yüklenicisini seçin
  • Uygun şap zemin tipini seçin
  • Doğru ve uygun zemin şap karışımı üretin
  • Uygun ve kabul edilebilir şap yerleştirme işlemi kullanarak zemin şapı oluşturun
  • Zemin şap koruması için doğru yaklaşımları göz önünde bulundurun

 

Neden Self Leveling Şap?

Eskiden uygulanan klasik şap uygulamalarında zeminin kuruması çok zaman alıyordu. Bu da zeminde çatlaklara ve mukavemet düşüklüğüne neden olmakla beraber diğer kaplama malzemelerinin şap üzerine uygulama aşamasına gelme zamanının uzamasına neden oluyordu.

Eski tip şap için çok daha fazla insan gücüne ve emeğe ihtiyaç duyulmaktayken self leveling şap uygulaması ile daha az insan gücü ve emekle çok kısa sürede çok büyük yüzeyler kaplanabilmektedir. Bir de uzun ömürlü olması, fiyat fayda dengesini maksimuma çıkarır.

Aslında burada verdiğimiz bilgilerle kendiniz de yapabileceğiniz gibi iş durumunuz, el beceriniz ve zaman gibi etmenler değerlendirildiğinde profesyonel firmalardan yardım almanız da bir seçenek olarak size sunulmaktadır.

Bir yapı marketten alacağınız hazır karışımı uygulamak için, paketin üzerinde yazan talimatlara uymanız bile yeterli olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Hemen Ara
Yol Tarifi